Wednesday, November 3, 2010

A Penny Saved is Not Much

Air Conditioning

My latest pet peeve is the games you have to play to get the most for your money when shopping for groceries. When a person lives alone it’s even harder to play their games.
Buy one and get one free. I only want one so why can’t they just say its half price. I cut out the coupons and remember this one doesn’t start until Friday. To use this one you will need to buy $10.00 worth of non-coupon items. It’s only $2.50 per pound, but you need to buy the family pack
I don’t have the money for the family pack. Or how about Coke and Pepsi. One time they put it on sale, but you can only buy one at that price. The next time it goes on sale, you cannot get the sales price unless you buy four cartons.

If it’s a dairy product, be sure to check the expiration date. Chances are it will only be good for a few days. I wish all the stores would carry spices in the smaller sizes. Why can’t they sell honey in packets like you get at Kentucky Fried Chicken. I buy the smallest size they sell, but always end up throwing out the honey because I can never use that much in one lifetime. I guess honey will keep for eons, but it turns to sugar and I think that may be the century it needs to be disposed of.
I am not much of a pro with this coupon business. I have only recently started paying more attention to them. I notice some people have big envelopes stuffed with coupons. I will always be an amateur in the coupon world.


Anonymous said...

Yeh, they charge more for the smaller items then the larger one go figure,and the Honey you can warm that up in the mic. for a few seconds its like new.And if you can get the little packets you have to buy 100 or more then it get old.They just don't like to make it more convenient for the older person or the single person.

javier said...

The worst is when you buy something because it has a nice coupon stuck on it "good for this purchase" and you forget to point it out to the checker- so you get home and there the sticker still is, unredeemed.

Food Lion deducts half off the price if you buy only one item of a "two for one" deal here in NC. I didn't know this for years and years until I accidentally bought only one of a "two for one" sale and the checker told me. Try it- maybe it works that way in your grocery store too.